The Institute Council

The Institute Council – which is elected by Switzerland's Federal Council – is the IPI's supreme supervisory body with regard to the operational management of the IPI.

  
The Institute Council
From left to right: Yves Bugmann, Peter Walser, Luc-E. Amgwerd, Evelyn Zwick, Felix Hunziker-Blum (President), Barbara Hübscher Schmuki, Beatrice Renggli (Vice President), Roman Boutellier, Sara Stalder
  

Composition

In November 2019, the Federal Council elected two new members to the Institute Council. They will take office on 1 January 2020.

“Corina Eichenberger-Walther to take over the presidency of the Institute Council of the IPI” – Media release of 29 November 2019.

 

  • Felix Hunziker-Blum, Dr. iur., Attorney-at-Law, Institute Council President,
    appointed until 31.12.2019
  • Roman Boutellier, Prof. Dr. sc. math., Emeritus Professor of Innovation and Technology Management ETH Zurich, Institute Council Member, appointed until 31.12.2019
  • Yves Bugmann, lic. iur., Institute Council Member, appointed until 31.12.2019
  • Barbara Hübscher Schmuki, lic. rer. pol., Institute Council Member, appointed until 31.12.2019
  • Beatrice Renggli, lic. iur., Institute Council Vice President, appointed until 31.12.2019
  • Sara Stalder, Swiss Consumer Protection Foundation Manager, Institute Council Member, appointed until 31.12.2019
  • Evelyn Zwick, Dipl. Phys. ETH, Patent Attorney, Institute Council Member, appointed until 31.12.2019
  • Peter Walser, Dr. Sc. Nat. ETH, Patent Attorney, Institute Council Member, appointed until 31.12.2019
  • Luc-E. Amgwerd, lic. iur., CEO Gjosa SA, Institute Council Member, appointed until 31.12.2019

 

 

  

Institute Council members' affiliation to the governing bodies of other companies and institutions governed by public and private law.

  

Jobs